The Antigo Penguins Competed in Rhinelander on Saturday, January 19th.
FOR ANTIGO TIMES
Competing swim clubs included Antigo, Lakeland, Medford and Rhinelander. Participating swimmers from the Penguins included Autumn Federman, Allyssa Howard, Layla Tainter, Hannah Zanayed, Sawyer Behm, Greyson Reetz, Nate Wild, Josh Zanayed, Alexis Federman, Midori Santiago, Holland Tainter, Rutger Busse, Tristin Arlen, Mya Burt, Lola Evans, Avery Federman, Maggie Neufeld, Molly Neufeld, Chloe Tainter, Anna Vandeweerd, Dawson Behm, Brion Koszarek, Zander Reetz, Ezra Santiago, Kiana Arpke, Morgan Rank, Makayla Tischendorf and Karl Busse. All the swimmers did a wonderful job and many swam their personal best.
The Penguins received ribbons in the following swims.
Swimming age group 13-14
Karl Busse age 14
200Y Freestyle 2:34.07- 5th place
500Y Freestyle 7:41.87- 2nd place
200Y Backstroke 3:32.04- 2nd place
Morgan Rank age 14
200Y Breaststroke 3:25.69- 2nd place
200Y IM 3:03.79- 4th place
100Y Butterfly 1:27.47- 4th place
Kiana Arpke age 13
100Y Backstroke 2:02.78- 6th place
Makayla Tischendorf age 13
100Y Breaststroke 1:38.29- 5th place
Swimming age group 11-12
Ezra Santiago age 12
100Y IM 1:39.20- 1st place
100Y Freestyle 1:18.46- 6th place
50Y Breaststroke 53.33- 4th place
100Y Backstroke 1:35.97- 5th place
Zander Reetz age 11
100Y IM 1:43.09- 2nd place
100Y Butterfly 1:52.37- 1st place
Chloe Tainter age 11
200Y Freestyle 2:31.52- 3rd place
50Y Freestyle 31.01- 5th place
50Y Butterfly 34.99- 2nd place
100Y Freestyle 1:08.87- 3rd place
Avery Federman age 12
50Y Butterfly 45.25- 6th place
50Y Backstroke 44.23- 6th place
Tristin Arlen age 11
50Y Freestyle 31.44- 6th place
100Y Freestyle 1:09.44- 4th place
200Y Butterfly 3:27.70- 1st place
50Y Breaststroke 42.85- 5th place
Mya Burt age 11
50Y Freestyle 27.67- 2nd place
100Y IM 1:12.03- 1st place
50Y Backstroke 32.99- 1st place
50Y Breaststroke 38.61- 3rd place
Molly Neufeld age 12
100Y IM 1:30.31- 6th place
50Y Backstroke 41.19- 5th place
100Y Breaststroke 1:38.21- 6th place
Brion Koszarek age 11
50Y Backstroke 45.89- 3rd place
50Y Breaststroke 57.26- 6th place
Dawson Behm age 11
50Y Backstroke 50.02- 6th place
Swimming age group 9-10
Rutger Busse age 9
100Y IM 2:03.61- 3rd place
100Y Freestyle 1:43.79- 5th place
Alexis Federman age 9
200Y Freestyle 3:30.58- 4th place
Holland Tainter age 9
50Y Freestyle 36.07- 5th place
50Y Butterfly 41.97- 4th place
100Y Freestyle 1:22.31- 2nd place
50Y Breaststroke 47.99- 3rd place
Swimming age group 8 & under
Josh Zanayed age 8
25Y Freestyle 18.83- 3rd place
10 & Under 100Y IM 1:56.09- 1st place
10 & Under 50Y Backstroke 52.30- 3rd place
25Y Breaststroke 26.95- 2nd place
Greyson Reetz age 7
50Y Freestyle 53.16- 5th place
25Y Backstroke 35.22- 6th place
Sawyer Behm age 8
25Y Backstroke 30.11- 2nd place
Relays
Girls 12 & Under 200Y Medley Relay– Tristin Arlen, Mya Burt, Chloe Tainter and Molly Neufeld 2:24.51- 1st place
Girls 12 & Under 200Y Freestyle Relay– Alexis Federman, Midori Santiago, Lola Evans and Maggie Neufeld 3:02.47- 2nd place
Boys 14 & Under 200Y Freestyle Relay– Rutger Busse, Nate Wild, Greyson Reetz and Karl Busse 3:19.88- 3rd place
The swimmers were coached by Heather Arlen, Vince Federman and Andrew Tainter.